עוצרים את הפיכת אילת ואשקלון לערי נפט וגז

אודות

מדינת ישראל הוציאה גזר דין מוות על ים סוף, הים התיכון, הנגב והערבה באמצעות שתי תוכניות :

 1.  תוכנית של חברת קצא"א לייבא נפט ותזקיקים דרך נמל אילת ולהעבירם בצינור ישן לנמל  אשקלון שתגרום לנזק סביבתי אדיר.

  1. 2.  תוכנית להעביר גז מהים התיכון לאילת באמצעות צינור אדיר ממדים שבקצהו יוקם מיתקן הנזלה שיפגע בבריאות של תושבי אילת ובאלמוגים.
  2. בתגובה החלטנו – שורה ארוכה של ארגוני סביבה – לצאת למאבק לביטולן של תוכניות אלה ולמנוע בכך אסון סביבתי ובריאותי כמו אסון הזפת שמתרחש בים התיכון, מתוך ידיעה שאסון דומה במפרץ אילת יחסל  לחלוטין את שונית האלמוגים ויחסל את ענף התיירות שעליו נשען האזור כולו. במקום לדבוק באנרגיות של אתמול  ולאפשר שינוע של מאות טונות של נפט בים סוף דורשות העמותות לבטל את התוכניות, למנוע את כניסת המכליות לנמל ולעבור ללא דיחוי לאנרגיות מתחדשות.

תוכנית הנפט

הנפט והתזקיקים יגיעו לנמל אילת במכליות ענק שיפרקו אותו לתוך צינור קצא"א, שיזרים אותו לנמל אשקלון. שם יועמס הנפט על מכליות שיקחו אותו לנמלי אירופה. עגינת מכליות ענק במפרץ אילת ופריקת הנפט לצינור יוצרת סיכון אדיר למפרץ אילת ולאלמוגים שבו, שלדעת מומחים הם האחרונים שישרדו את משבר האקלים ולכן יש להם חשיבות אדירה לא רק למפרץ אלא לעולם כולו

תוכנית הגז

מטרת הצינור היא להעביר גז מהים התיכון למפרץ אילת למטרות יצוא. העבודות להנחת הצינור יפגעו בשטחים פתוחים שלהם ערכיות רבה. בקצה הצינור מתוכנן  מתקן הנזלה ענק שיאפשר את יצוא הגז למדינות אחרות - תוך סיכון חייהם של תושבי אילת שיסבלו מזיהום אוויר קשה וסיכון האלמוגים הרגישים מאוד לזיהום.

מטרת השותפות בין הארגונים היא לגייס את הציבור ומומחים מהארץ ומעולם למאבק כנגד שתי תוכניות אלה וכנגד הכניעה לתכתיבי הכסף הגדול שיביא להרס הטבע, החי, הצומח ובריאות האזרחים באילת ובאשקלון. אסון זפת במפרץ אילת פירושו גזר דין מות לשונית האלמוגים ולתיירות לאורך כל חופי הים האדום

העמותות והמוסדות השותפים למאבק

אדם טבע ודין

איגוד רופאי בריאות הציבור

אילת אילות

אזרחים למען הסביבה – אל"ס

אקופיס

בי"ס למדעי הים, ע"ש לאון צ'רני

גיטה

גלובל אנרג'י eg

גרינפיס

דלפיס

הורים למען אקלים

החברה להגנת הטבע

המועצה לישראל יפה

המרד בהכחדה

הרשת הירוקה

ירוק עכשיו

כסף נקי

מדבר וים

מורים למען אקלים

מחאת האקלים

סיירת החוף

סביבה ובריאות בערבה – סבב"ע

עמותת צלול

שומרי הבית

שינוי כיוון

Red Sea Faundation