חשיבות האלמוגים

חשיבות האלמוגים

מפרץ אילת הוא השלוחה צפונית של ים סוף, המפרידה בין חצי האי סיני לבין חצי האי ערב. המפרץ נחשב לים טרופי, המאכלס מאות מינים של דגים ושאר יצורים ימיים וכן שונית אלמוגים נדירה ביופיה שהיא הצפונית בעולם. עושר המינים במפרץ נובע מהיותו ים סגור שבו גלים חלשים יחסית וגם כי לים נפלטים מזהמים מעטים בלבד, עובדה המסייעת לשקיפות המים ולחדירת קרני שמש המאפשרות צמיחה של דגים ושל אלמוגים.

שוניות האלמוגים במפרץ אילת הן היחידות שהצליחו לשרוד את תופעת ההלבנה שמאפיינת בשנים האחרונות שוניות אלמוגים בכל רחבי העולם. לדעת החוקרים הסיבה לכך היא עמידות גנטית שפיתחו האלמוגים לטמפרטורות גבוהות כתוצאה מהעובדה שהגיעו לצפון המפרץ מאזורים חמים יותר – מיצרי באב אל מנדב. מכאן שגם אם טמפרטורת המים תעלה – האלמוגים יצליחו לשרוד. אלא שלדעת כול החוקרים השונית לא תצליח לשרוד זיהומים ובעיקר זיהום נפט, לכן מוטל עלינו למנוע את הזיהום בכל מחיר – עבור מפרץ אילת ועקבה, הים האדום כולו וכל שאר העולם.

המחקר שמצא שמפרץ אילת הוא המקום היחיד שבו השוניות ימשיכו לשרוד

המחקר על חשיבותם של אלמוגי אילת התקיים במעבדה של פרופ' מעוז פיין מהפקולטה למדעי החיים בבר-אילן והמכון הבין אוניברסיטאי למדעי הים יחד עם חוקרים מהעולם: ד"ר כריסטין פרייר-פז'ס, ראש צוות האקופיזיולוגיה של אלמוגים במרכז המדעי של מונקו, פרופ' יהודה בניהו מאוניברסיטת תל אביב וד"ר עלי אל-סוואלמיה, מנהל תחנת הים בעקבה שבירדן.

החוקרים בחנו את העמידות של שוניות האלמוגים בעומקים שאליהם מגיע פחות אור, הנקראים "אזורי הדמדומים". במהלך המחקר הם ירדו באמצעות רובוט לאלמוגים בעומקים של עשרות עד מאות מטרים, שאליהם מגיע מעט אור, אנרגייה שהיא הכרחית לאלמוגים בוני שונית.

בין מסקנות המחקר –  בעוד ששוניות האלמוגים באוסטרליה, הקריביים, אינדונזיה ועוד הולכות ונכחדות ואיבדו אחוזים ניכרים משטחן בתוך פרק זמן קצר של  30 השנים האחרונות, השונית במפרץ אילת ממשיכה להתקיים ואפילו משתפרת.

לדעת החוקרים הסיבה לכך היא, שאלמוגים שהגיעו לפני 7,000 שנה לצפון ים סוף, אחרי שעברו בדרומו, הם מהסוג שעמיד לטמפרטורות גבוהות. כלומר, גם אם הטמפרוטורה תעלה, הם יצליחו להמשיך ולשרוד. החוקרים הגיעו לשוניות עמוקות, ובדקו  האם גם שם העמידות עדיין נשמרת. התוצאות הראשוניות מעודדות ומראות שגם האלמוגים באזור הדמדומים מגלים עמידות לטמפרטורות גבוהות יחסית. החוקרים חשפו את האלמוגים לטמפרטורות עולות במסגרת מערכת ניסוי, והבחינו כי בדומה לאלמוגים במים רדודים במפרץ הם מגלים עמידות גם לחמש מעלות מעל המקסימום בקיץ (27.5 מעלות). כלומר, מפרץ אילת הוא המקום היחיד בעולם שבו השוניות יצליחו לשרוד עוד כמה עשרות שנים, כל עוד לא יחשפו לזיהום –  ובעיקר לזיהום נפט!

הרצאה של פרופ' מעוז פיין על היחוד של אלמוגי מפרץ אילת